Fény nélkül nincs élet a földön, hiszen a napfény az élet forrása. Nem véletlen hát, hogy már az ókoriak is ismerték, sőt használták is a fény gyógyító erejét. Niels Ryberg Finsen dán orvos a fényterápia területén elért eredményeiért kapott orvosi Nobel-díjat. Közismert, hogy az emberi szervezet a fényt elektrokémiai energiává alakítja át, ami a sejten belüli biokémiai reakciók láncolatát indítja el, ezzel ösztönzi az anyagcserét, erősíti az immunrendszert, segíti a gyógyulást. A fényenergiát ma már hazánkban is használják az orvosok, a természetgyógyászok, sőt saját magunkat is kezelhetjük BIOPTRON lámpával..
Milyen területeken alkalmazható? Általánosságban azt mondhatjuk, hogy néhány betegségnél önállóan, kiegészítő kezelés nélkül jelentős javulás érhető el. Más esetekben viszont kiegészítő kezelésként alkalmazzák. Nagy segítséget jelent például a rosszindulatú betegségeknél és a sclerosis multiplexnél.
A polarizált fénnyel történő kezelés jelentős szerepet játszik a kozmetikában is, elősegíti a ráncok és új keletű bőrproblémák enyhülését. A fénnyel való kezelés nem ismeretlen a hajgyógyászatban sem, a csalán sampon és a fénykezelés együtt megállíthatja a hajhullást.
A fényterápiát gyakran kiegészítik színterápiával: ha a megfelelő színt testünk megfelelő csakrájára helyezzük néhány percig, utána sokkal energikusabbak, kiegyensúlyozottabbak leszünk.
Ma már egyes szín-és fényterápiás készülék megvásárlását az egészségpénztárak is finanszírozzák egészségvédő hatása miatt, s mert káros mellékhatása nincs.